ایلیا سلامت

            هو ۱۲۱
iliasalamat
تلفن همراه بايدها و نبايدها


تلفن همراه بايدها و نبايدها

 نگراني‌ها درباره اثرات امواج تلفن همراه بر سلامت انسان با رشد بيش از حد استفاده از آن‌ها بيشتر شده است.

مضرات تلفن همراه از زماني مطرح شد كه فردي در فلوريداي آمريكا در سال 1993 گرفتار تومور مغزي شد و از همسرش كه داراي تلفن همراه بود شكايت كرد و از همان زمان تحقيق و بررسي روي اثرات امواج راديويي تلفن‌هاي همراه آغاز شد. گرچه تاكنون اثرات منفي استفاده از آنها بر روي تغيير ساختاري سلول‌ها، ژن‌ها و DNA انسان به طور قطعي به اثبات نرسيده است وليكن هنوز هم ادعاهايي بر خطر اين امواج وجود دارد.

تلفن همراه از خود امواج الكترومغناطيسي در مقياس مايكروويو ساطع مي‌كند. مقداري از امواج راديويي كه توسط گوشي‌هاي تلفن همراه ساطع مي‌شوند جذب بدن انسان مي‌شوند، مثلاً امواج راديويي كه توسط گوشي‌هاي جي اس ام ساطع مي‌شوند، مي‌توانند تا 2 وات قدرت داشته باشند. ميزان برون داد امواج گوشي همراه بستگي به استانداردهاي مخابراتي هر كشور دارد. ميزان امواجي كه بدن انسان از گوشي همراه جذب مي‌كند، با مقياس خاص يا SAR اندازه‌گيري مي‌شود. يكي از آثار تشعشات مايكروويو اثرات گرمايش دي‌الكتريك است كه در آن هر جسم عايق (مانند بافت موجود زنده) توسط حركت مولكول‌هاي قطبي كه در ميدان الكترومغناطيسي قرار دارند گرم مي شود. وقتي كه فردي از گوشي همراه استفاده مي‌كند، بيشتر اثرات گرمايشي در اطراف سطح سر او به وجود مي‌آيد و باعث مي‌شود كه دماي سر حدود كسري از درجه افزايش پيدا كند، البته اين دما كمتر از گرمايي است كه در اثر تابش مستقيم خورشيد به وجود مي‌آيد. در اين هنگام، جريان انتقال خون مغز قادر است با بيشتر كردن جريان خون در آن قسمت گرما را به جاهاي ديگر منتشر كند. اما قرنيه چشم اين سامانه تعديل‌سازي دما را ندارد.

البته بعضي افراد در اثر استفاده از تلفن همراه دچار سردرد يا دردهايي در ناحيه آرواره، گردن، بازو و شانه‌ها مي‌شوند. به گفته اين محققان اين‌ها كساني هستند كه خودشان انتظار دارند استفاده از تلفن همراه بتواند اين علائم را برايشان ايجاد كند و شايد سردردشان تنها به خاطر استفاده از تلفن همراه در اين افراد تنها يك توهم بيماري است و نه يك بيماري واقعي و قطعاً سردردشان تنها به خاطر استفاده از تلفن همراه نيست و دلايل ديگر مثل شلوغي و آلودگي هوا را نيز مي‌توان به آن نسبت داد. از طرقي تحقيقات پزشكان براثرات نامطلوب امواج تلفن همراه بر ايجاد ناباروري در افراد تاكيد مي‌كند. بررسي‌هاي مختلف نشان مي‌دهد افرادي كه نزديك امواج موبايل قرار دارند به خصوص اگر موبايل نزديك دستگاه تناسلي قرار گرفته باشد، تاثير امواج آن روي اسپرم و تخمك بيشتر بوده و ميزان ناباروري در اين قبيل افراد افزايش مي‌يابد.

 

به هرحال بهتر است در استفاده از تلفن‌هاي همراه به نكات زير توجه داشته باشيم:

  • استفاده از تلفن همراه بايد به ساعاتي از روز محدود شود.
  • تلفن همراه در مواقع عدم استفاده بايد بيش از يك متر با كاربر فاصله داشته باشد.
  • صحبت باتلفن همراه بايد در فضايي باز و حداكثر به مدت يك دقيقه باشد.
  • تلفن همراه بايد از دستگاه تناسلي (كمر) فاصله داشته باشد.

نبايد:

  • نبايد به تلفن همراه به عنوان وسيله‌اي بي‌خطر نگاه كرد.
  • نبايد تلفن همراه را در اختيار كودكان قرار داد.
  • نبايد به طور همزمان از تلفن همراه با مايكروفر يا رايانه استفاده كرد.

توجه:

  • به جاي قرار دادن تلفن همراه كنار گوش بهتر است از هندزفري استفاده گردد.
  • بهترين حالت در هنگام پياده‌روي گذاشتن تلفن همراه داخل كيف است و در ساير موارد در صورت نياز به حمل، پيشنهاد مي‌شود گوشي همراه در جيب سمت چپ و پايين كت قرار گيرد.
  • آسيب‌هاي امواج تلفن همراه در شهرهاي آلوده بيشتر است.

 

مسیر شما  : ایلیا سلامت مــقالات تلفن همراه بايدها و نبايدها

کانال تلگرام بارداری موفق

کانال تلگرام بارداری موفق برای ورود به کانال تلگرام بارداری موفق، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

کانال تلگرام شرکت

telegram برای ورود به کانال تلگرام شرکت، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

پشتیبانی و فرم تماس