ایلیا سلامت

            هو ۱۲۱
iliasalamat
امواج تلفن همراه به سلول هاي زنده آسيب مي رساند

محققان مرکز تحقيقات فيزيک نظري کشور به بررسي تاثير امواج تلفن همراه بر سلولهاي زنده پرداختند که نتايج به دست آمده حاکي از تاثيرات مخرب امواج الکترومغناطيس بر غشاء نانومتري سلول‌هاي زنده است.
به گزارش روز دوشنبه ايرنا ،‌ امواج الکترومغناطيس اطراف تلفن همراه، موجب تغيير شکل غشاء نانومقياس سلول‌ها مي‌شوند
"مهدي نيک‌ عمل" محقق پسا‌دکترا مرکز تحقيقات فيزيک نظري IPM، در مورد نحوه انجام اين پژوهش گفت: "روش کار، ساده و در حوزه الکتروديناميک کلاسيک است. در اين پژوهش به‌کمک مدل‌سازي، تانسور تنش ماکسول را روي غشاء نوشته و نيروي خالص وارد بر غشاء را محاسبه کرديم. سپس، نشان داديم که براي يک سلول کروي، اين نيرو (و توزيع بار) بر حسب ضخامت نانومتري غشاء و ساير پارامترها چگونه تغيير مي‌کند.
نتايج به دست آمده حاکي از تاثيرات سوء امواج الکترومغناطيسي بر غشاء سلول‌هاي زنده است، بطوري که نيروي وارد بر يک سلول کروي در راستاي ميدان اعمال‌شده بيشينه بوده و شکل کروي آن را به بيضي تبديل مي‌کند.
پژوهش حاضر در نانوزيست‌فناوري کاربرد دارد، بطوري که در شرکت Eppendorf وسيله آزمايشگاهي Multiporator بر پايه همين محاسبات ساخته شده‌است، که به کمک آن، در سلول‌ها، حفره‌هاي نانومتري ايجاد مي‌کنند".
نيک‌عمل در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري‌نانو گفت: "آن‌چه به مردم بايد گوشزد نمود؛ عدم استفاده بيش از حد و طولاني مدت از تلفن همراه است. زيرا امواج الکترومغناطيسي اطراف گوشي‌ها، تاثيرات مخربي روي بدن انسان خواهند داشت. يکي از ساده‌ترين اثرات، تغيير شکل سلول‌هاست که در بدترين حالت ايجاد حفره در غشاء را به‌همراه خواهد داشت و حفره‌هاي اضافي روي سطح غشاء باعث ورود و خروج خارج از کنترل طبيعي سلول خواهند شد".
جزييات اين پژوهش که در قالب بخشي از پروژه دکتري مهدي نيک‌عمل و با راهنمايي دکتر حميدرضا سپنجي (استاد تمام دانشگاه شهيد بهشتي) و با همکاري علي‌رضا لاجوردي‌پور (کارشناس ارشد فيزيک و کارشناس علوم رايانه‌اي و ارتباطات) انجام گرفته، در مجله Physica A (صفحه 120 تا 128، جلد388، سال 2008) و مجله "Computational Materials Science" (صفحه 202 تا 207، جلد41، سال 2007) منتشر شده‌ است.

 

مسیر شما  : ایلیا سلامت مــقالات امواج تلفن همراه به سلول هاي زنده آسيب مي رساند

کانال تلگرام بارداری موفق

کانال تلگرام بارداری موفق برای ورود به کانال تلگرام بارداری موفق، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

کانال تلگرام شرکت

telegram برای ورود به کانال تلگرام شرکت، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

پشتیبانی و فرم تماس