ایلیا سلامت

            هو ۱۲۱
iliasalamat
تأثیر امواج تلفن همراه بر مغزانسان

امروزه استفاده ازتلفن همراه جزو لاينفک زندگي مردم جهان شده است. در سال گذشته حدود 730 ميليون دستگاه تلفن همراه به فروش رسيده است و اکنون حدود يک سوم از جمعيت جهان جزو کاربران تلفن همراه هستند و بيش از 500 ميليون نفر از مردم جهان از تلفنهاي همراهي استفاده مي کنند که داراي تشعشعات الکترومغناطيسي هستند. بحث و جدلهاي بسياري درباره تاثيرات منفي اين امواج وجود دارد و به همين جهت هر از گاه دانشمندان در نقاط مختلف جهان نتايج جديدي از تحقيقات خود را ارائه مي دهند که مي تواند بسيار حائز اهميت باشد. پژوهشگران دانشگاه صنعتي اميرکبير نيز اثر اين امواج را بر بافت مغز و جمجمه مورد بررسي قرار داده اند
 با توجه به زيانهاي احتمالي امواج پخش شده از تلفنهاي همراه براي تندرستي انسان ، شناخت و بررسي تاثير اين امواج و ارائه راهکارهاي مناسب براي ايمن سازي تلفنهاي همراه بسيار ضروري است. اکنون پژوهش هاي گسترده اي به وسيله سازمان هاي جهاني مانند سازمان بهداشت جهاني در حال انجام است. امواج قوي راديويي و پارازيت ها چون به صورت همگن در محيط پخش مي شوند، براي انسان زيان آورند. امواج پخش شده از تلفن همراه از نوع امواج راديويي قوي هستند. اين امواج در آنتن هاي فرستنده پديد مي آيند و از سطح اين آنتن ها تابيده مي شوند. امواج راديويي با فرکانس بالا براي بدن انسان مضر بوده و با عث بروز سرطان و بيماري هاي مغزي مي شوند. در محيط پيرامون ما بيشترين موجي که سلامت انسان را به خطر مي اندازد، امواج گوشي تلفن همراه است ؛ زيرا گوشي تلفن همراه در تماس با بدن انسان است و عوارض آن در درازمدت مشخص مي شود. زيان تلفنهاي همراه از زماني مطرح شد که فردي در سال 1993 در ايالت فلوريداي امريکا به تومور مغزي مبتلا شد.
امروزه پژوهشگران دريافته اند که ورود سامانه هاي نوين فناوري به زندگي انسان ، تاثيرات بيولوژيک نامطلوبي را به همراه داشته است. امواج الکترومغناطيسي توليد شده در آنتن هاي راديويي و تلفن همراه در تشکيل غدد سرطاني و رشد آن نقش بسزايي دارند. کمترين اثر سوء تلفن همراه بر بدن ، عرق کردن دستي است که تلفن همراه با آن گرفته شده است.
                                           
تشعشعات راديو اکتيويته حاصل از تلفن همراه موجب تغيير در فعل و انفعال بدن شده و مي تواند موجب بروز بيماري هاي جديد شود. در حال حاضر توجه اغلب پزشکان از استفاده از تلفن همراه ، روي آثار مخرب اين تشعشعات بر مغز انسان متمرکز است. 
                                    
کاهش شنوایی
                                                                                 :
استفاده پيوسته از تلفن همراه از حدود 20 دقيقه به بالا مي تواند با افزايش تدريجي حرارت بافتهاي مغز، سبب ايجاد تغييرات بيولوژيک در بافت مغز و در نتيجه کاهش شنوايي شود. در اين صورت کاهش مدت زمان مکالمه با تلفن همراه يا استفاده از سيمهاي ارتباطي هندزفري مي تواند به عنوان موثرترين روش پيشگيري از مضرات اين امواج مطرح شود. در اين پژوهش قطر جمجمه در ناحيه گوش ، 8 سانتي متر در نظر گرفته شده است.
                                                      
به گفته صراف ، مغز 15 لايه دارد که از نظر الکترونيکي با هم متفاوت هستند. در سالهاي اخير براساس ضريب گذردهي الکتريکي ، مغز به سه لايه مشابه تقسيم شده است.
                                  
در اين پژوهش نيز با در نظر گرفتن مغز سه لايه و استفاده از روشهاي محاسباتي و تفاضل محدود، اثر تشعشعات الکتريکي که از لايه هاي مختلف کره مغز مي گذرند، مدل سازي شده است.
از طريق مدل سازي امواج نتايجي به دست آمده است که با يافته هاي تجربي ديگر محققان مقايسه و مورد تاييد قرار گرفته است.
                                     
از ويژگي هاي مهم اين تحقيق ، تلفيق دو روش محاسباتي مطرح در اين خصوص است و از نوآوري هاي مهم اين طرح به شمار مي آيد که موجب کاهش زمان محاسبات و افزايش سرعت پاسخ دهي شده است.
به گفته صراف در مدلهاي ديگري که تا به حال ساخته شده است تنها از يک روش محاسباتي استفاده شده است که هر يک محاسن و معايب خاص خود را دارد، ولي در اين پژوهش از تلفيق اين دو روش استفاده شده است. 
                                                               

حرکت امواج به سمت گوش:
پژوهشگران دانشگاه صنعتي اميرکبير با هدف بررسي خطرات احتمالي امواج الکترومغناطيسي تلفن همراه ، اثرات اين امواج بر بافتهاي مغز و جمجمه را مدل سازي کرده اند. به گفته دکتر رضا صراف ، عضو هيات علمي دانشکده مهندسي برق دانشگاه صنعتي اميرکبير و مجري اين طرح ، ميزان جذب امواجي که از تلفن همراه به سمت گوش مي آيد، با توجه به فاصله تلفن همراه از گوش و فرکانس موج متفاوت است. به طور معمول بيش از 70 درصد امواج توسط بافت جمجمه و مغز جذب شده و به شکل انرژي حرارتي درمي آيد. صراف ، با اشاره به نتايج اين مدل سازي خاطرنشان کرد: اگرچه عوامل مختلفي از جمله فاصله تلفن همراه از گوش و ميزان فرکانس در جذب امواج موثرهستند، اما اثر زيانبار صحبت بي وقفه با تلفنهاي همراه کاملا آشکار و بديهي است.
                                        
با تبديل اين مدل به صورت يک نرم افزار بسيار دقيق و قدرتمند مي توان ميزان تابش و ورود و خروج امواج از هر جسم چند لايه را با روشهاي محاسباتي تعيين کرده و ميزان دقيق آن را مشخص تر کرد و به اين ترتيب مي توان هر محيط ديگري را نيز مدل سازي کرد.
                                     
گفتني است فرکانس امواج تلفن هاي همراه در ايران هم اکنون در حدود 900 مگاهرتز است ، اما در اين تحقيق با پيش بيني ورود محدوده هاي جديد تا 2000 مگاهرتز نيز مورد بررسي قرار گرفته است.
ديگر پيامدهاي ناگوار
                                                    :
پژوهش هاي گوناگوني درباره پيامدهاي تلفن همراه انجام شده است. اين امواج سبب ايجاد ناباروري ، سقط جنين و همچنين پيدايش ناهنجاري هاي مادرزادي در جنين مي شود. علاوه بر اين امواج تلفن همراه دستگاه ايمني بدن را تضعيف کرده و با فشار بر قلب ، سبب افزايش فشارخون مي شوند.
مهمترين اثرات امواج منتشر شده از تلفن همراه ، ايجاد سرطان و بويژه سرطان هاي مغزي است. البته انواع گوناگوني از سرطان ها در افرادي که در برابر اين پرتوها قرار گرفته اند، گزارش شده است.
براساس گزارش هاي منتشر شده از سوي دانشمندان ، استفاده مداوم از تلفن همراه و حتي تلفنهاي همراه جديد، احتمال ابتلا به تومورهاي مغزي را در کاربران به طرز قابل توجهي افزايش مي دهد. بر اين اساس ، احتمال ابتلا به تومورهاي مغزي در همان سمت از مغز که تلفن همراه بيشتر استفاده مي شود بين 40 تا 270 درصد افزايش يافته است.  
                                                     
و احتمال ابتلاي کاربران تلفن هاي همراه جديد که در طول عمر خود به مدت 2000 ساعت از تلفن همراه استفاده کرده اند به مراتب افزايش مي يابد. بنابراين مي توان گفت استفاده مداوم و طولاني مدت از تلفن همراه به مدت 10 سال به احتمال زياد در ابتلا به تومورهاي مغزي تاثير بسزايي خواهد داشت. در حال اضر اغلب شرکتهاي سازنده تلفن همراه با اين باور غلط که تلفن همراه هيچ آسيبي به مغز کاربران نمي رساند، هر روز تلفنهاي همراه جديد و پرخطرتري را به بازار جهاني عرضه مي کنند که مي تواند سلامت انسان ها را به خطر اندازد. کارشناسان به همه مردم جهان بخصوص به کودکان و نوجوانان هشدار مي دهند مدت زمان کمتري از تلفن همراه استفاده کنند تا از خطرات احتمالي امواج تلفنهاي همراه در امان باشند.                                           .
                                                                    
امواج راديويي پخش شده از تلفن همراه به طور سطحي در پوست و استخوان هاي اطراف گوش جذب شده و از طريق جمجمه در پشت گوش و بافت مغز نفوذ مي کند که مي تواند سبب التهاب پرده گوش و تورم عصب شنوايي در افرادي که در برابر پرتوهاي منتشر شده قرار گرفته اند، شود. با توجه به اين که دستگاه عصبي کودکان در حال رشد است ، بنابراين جذب انرژي در بافت مغزي آنها بيشتر و لذا کودکان در مقايسه با بزرگسالان در برابر اين امواج آسيب پذيرتر هستند.
                                     
بحث بر سر ايمني تلفن همراه در دهه گذشته فراز و نشيب هاي بسياري را پشت سر گذاشته است و سبب ايجاد نگراني و در نتيجه انجام تحقيقات بسيار درباره تاثير اين تلفنها بر وضعيت سلامت کاربران شده است. اما تلاش براي وضع قوانين و رعايت اصول و استانداردهاي مشخص براي کاهش ميزان پرتوهاي منتشر شده از تلفنهاي همراه همچنان ادامه دارد. اگرچه بسياري از عوارض ياد شده هنوز در مرحله بررسي قرار دارد، اما نبايد احتياط را فراموش کرد.

 

مسیر شما  : ایلیا سلامت مــقالات تأثیر امواج تلفن همراه بر مغزانسان

کانال تلگرام بارداری موفق

کانال تلگرام بارداری موفق برای ورود به کانال تلگرام بارداری موفق، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

کانال تلگرام شرکت

telegram برای ورود به کانال تلگرام شرکت، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

پشتیبانی و فرم تماس