ایلیا سلامت

            هو ۱۲۱
iliasalamat
زنان باردار از وسايل مولد امواج مانند سشوار و تلويزيون و ماشين لباسشويي فاصله بگيرند

كارشناس بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت به زنان باردار توصيه كرد كه از وسايل برقي و مولد اشعه حداقل نيم مترتا يك متر فاصله بگيرند و هنگام عكسبرداري از محافظ‌هاي سربي استفاده كنند.
علي گوراني در اين باره اظهاركرد: ما در دنيايي از تشعشعات زندگي مي‌كنيم و بيش از 80 درصد تشعشعاتي كه ما را تهديد مي‌كند، طبيعي است اما تأثيرات اين تشعشعات، برگروه‌هاي آسيب‌پذير مانند كودكان، افراد مسن و زنان باردار بيشتر است و بايد به افرادي كه در اين گروه قرار دارند، آموزش داده شود تا منابع مولد اشعه را بشناسند و نسبت به جلوگيري از آسيب اين آمواج به جنين خودقدام كنند.
وي با بيان اينكه نور خورشيد، عمده‌ترين منبع طبيعي است كه از آن تشعشع مي‌گيريم،گفت: كشور ما به دليل قرار گرفتن در موقعيت جغرافيايي، تشعشعات نور خورشيد بسيار بالايي دارد و بيشتر افراد دچار عارضه‌هاي پوستي مي‌شوند، بنابراين به زنان باردار توصيه مي‌شود بين ساعات 10تا 16 – كه زمان اوج تشعشعات خورشيد است- تا حد امكان در معرض نور خورشيد قرار نگيرند.
گوراني تصريح كرد: لازم است زنان باردار براي بيرون رفتن در هواي آفتابي از محافظت كننده‌ها مانند كلاه و كرم‌هاي ضد آفتاب معتبر و همچنين براي جلوگيري از آسيب امواج از لباس ضد امواج استفاده نمايند.
وي به پرتوگيري‌هاي طبيعي به گاز رادون اشاره كرد و گفت: اين گاز درخانه‌هايي كه در طبقات زيرزمين قرار دارند و يا تهويه مناسب ندارند، به وجود مي‌آيد بنابراين لازم است خانه‌ها را به تهويه‌هاي مناسب تجهيز كرد تا گردش هوا در آن به خوبي انجام شود.
كارشناس بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت در ادامه اظهار كرد: هرجايي كه وسيله الكتريكي روشن باشد در اطراف آن دو ميدان الكتريكي و مغناطيسي ايجاد مي‌شود كه اين ميدان‌ها حاوي انرژي هستند و اگر در اين ميدان‌ها قرار بگيريم انرژي موجود در ميدان‌ها بر بدن تأثير مي‌گذارد.
گوراني افزود: زنان باردار بايد از منابع مولد اشعه مانند تلويزيون، رايانه و ساير وسايل برقي فاصله داشته باشند و رعايت فاصله نيم تا يك متري توصيه مي‌شود كه احتياط بر اين است كه اين فاصله در مورد وسايلي كه الكتروموتور دارند مانند سشوار، ماشين لباسشويي، ماشين ظرفشويي بيشتر رعايت شود.
كارشناس پرتوهاي وزارت بهداشت با تأكيد بر اين كه مادران تا حدامكان از رفتن به مراكز پزشكي خودداري كنند، گفت: پرتوهاي موجود در مراكز درماني به دليل وجود دستگاه‌هاي مختلف بسيار زياد است و اين پرتوها براي زنان باردار خطرناك است بنابراين اگر وارد اين مراكز شدند تا حد امكان از اتاق‌هايي كه در آن‌ها از اشعه x استفاده مي‌شود، فاصله بگيرند و در مواقع لزوم براي راديولوژي، روپوش‌هاي محافظ از جنس سرب بپوشند و فقط قسمتي كه مي‌خواهند از آن عكس بگيرند بدون محافظ باشد.
گوراني در پايان اظهاركرد: در مواقع عكس‌برداري از دندان، روي شكم و تيروئيد بايد با محافظ‌ها پوشيده شود تا از پرتوگيري‌هاي ناشي از عكس‌برداري محافظت شود همچنين مسافرت با هواپيما به علت اين كه پرتوگيري‌هاي طبيعي بالا است، توصيه نمي‌شود.

 

مسیر شما  : ایلیا سلامت مــقالات زنان باردار از وسايل مولد امواج مانند سشوار و تلويزيون و ماشين لباسشويي فاصله بگيرند

کانال تلگرام بارداری موفق

کانال تلگرام بارداری موفق برای ورود به کانال تلگرام بارداری موفق، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

کانال تلگرام شرکت

telegram برای ورود به کانال تلگرام شرکت، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

پشتیبانی و فرم تماس