ایلیا سلامت

            هو ۱۲۱
iliasalamat
خود را از آسيب امواج مغناطيسي حفظ كنيد

مي گويند ما در دنيايي از امواج و انرژي ها زندگي مي كنيم، امواجي كه از منابعي مختلف و متفاوت در گوشه و كنار زندگي ما و حتي نزديك تر مثلا در جيب ها يا كيف مان ساطع مي شوند و هر روز در اخبار و مطالب تحقيقي از مضرات آنها نظير تلفن همراه، تلويزيون، راديو، رايانه و… مي شنويم.

در واقع طبيعت ماده و انرژي است كه اين دو به هم تبديل مي شوند. پس ما در اقيانوسي از انرژي ها زندگي مي كنيم و اين انرژي ها اشكال مختلف دارند. ما نسبت به بعضي انرژي ها، گيرنده هاي حساسي در بدن داريم. مثلا در خصوص نور مرئي، به محض اين كه نور در چشم ما مي زند، مردمك چشم بسته مي شود و از چشم محافظت مي كند در واقع گيرنده هاي بدن مي فهمند كه اين انرژي به ما تابيده است.

در مورد انرژي گرما هم به همين صورت است. وقتي نزديك اجاق گاز مي شويد، خيلي راحت مي فهميد كه به بدن تان گرما مي رسد، اما بعضي انرژي ها اين گونه نيست و اگر مقدار خيلي زيادي از اين انرژي ها حتي در حد مرگ به ما برسد گيرنده اي نداريم كه ما را خبردار كند. يكي از اين اشكال، اشكال تشعشعات ناشي از مواد راديواكتيو و تجهيزات و دستگاه هايي است كه اين مواد در آنها به كار رفته يا تجهيزات و دستگاه هايي است كه در آنها جريان برق وجود دارد، يعني اطراف شان ميدان مغناطيسي وجود دارد، ذات الكترون اين است كه از هر جا عبور كند، از هر رسانا و هادي كه حركت كند، اطراف خود ۲ ميدان درست مي كند؛ يكي ميدان الكتريكي و ديگري ميدان مغناطيسي.

در اين دو ميدان انرژي وجود دارد و از آنجا كه بدن ما انسان ها هادي است الكترون از آن عبور مي كند. اگر ما در آن ميدان قرار بگيريم، انرژي آن ميدان به ما منتقل مي شود. اطراف ما وسيله هاي برقي وجود دارند كه سبب ايجاد اين ۲ ميدان مي شوند و اجسام هادي را تحت تاثير خود قرار مي دهند بسته به حجم و قدرت اين ميدان هاست كه ما در اين ميدان قرار مي گيريم.

علي گوراني، كارشناس مسوول بهداشت پرتوها، در اين باره به جام جم مي گويد: بيشترين انرژي كه به بدن مي رسد يا بدن را تحت تاثير قرار مي دهد، ناشي از پرتوهاي يونيزان است كه از منابع طبيعي يا مصنوعي منتشر مي شود.بيش از ۸۰ درصد اين انرژي از طبيعت و فقط ۱۵ درصد آن ناشي از تجهيزات پزشكي است.

گوراني مي افزايد: جالب است بدانيد معمولا مردم تصور مي كنند وسيله اي كه به برق اتصال دارد، اما خاموش است، ميدان ندارد در حالي كه وسايل برقي در صورت خاموش بودن، همين كه پريز آنها به برق متصل باشد ميدان الكتريكي را دارند. يعني اگر سيم لباسشويي به پريز وصل باشد و دستگاه خاموش باشد، كودكي كه در كنار لباسشويي خوابيده است، در ميدان الكتريكي قرار دارد. مثال ديگر كودكي است كه مقابل تلويزيون خاموش خوابش برده است. در خصوص لوازم خانگي كه الكتروموتور و سيم پيچ دارند، مثل سشوار، ماشين لباسشويي و جاروبرقي هم شدت ميدان مغناطيسي بالاتر است.

او ادامه مي دهد: شايد بسياري از ما در مورد امواج خطرناك منتشر شده از دكل هاي فشار برق قوي مطالبي شنيده باشيم اما آيا مي دانستيد كه طبق نتايج تحقيقات علمي، ميدان مغناطيسي يك سشوار روشن چندين برابر ميدان مغناطيسي ايجاد شده در زير يك دكل برق است؛ ميدان مغناطيسي ناشي از ماشين لباسشويي نيز به همين گونه است.

گوراني تاكيد مي كند: بنابراين توصيه مي شود هرگز كودك خود را در نزديكي ماشين لباسشويي روشن نخوابانيد. ميدان مغناطيسي باعث گرم شدن بافت هاي بدن مي شود، هرچه بافت داراي رگ و جريان خون كمتري باشد، ميزان افزايش دماي آن بيشتر است. بنابراين بايد با دقت كافي از اين وسايل استفاده كرد.

● تلفن همراه، پرمصرف ترين

دكترعلي اكبر موسوي موحدي، استاد بيوشيمي از تلفن هاي همراه به عنوان يكي از پرمصرف ترين تجهيزات داراي امواج الكترومغناطيس نام مي برد و مي گويد: نقش منفي ميدان هاي الكترومغناطيسي و اثرات سوء آن بر سيستم هاي زيستي به دليل عدم دستورالعمل معين، آموزش صحيح بهره برداري و استفاده بهينه از سيستم هاي ارتباطي و مخابراتي به ويژه عدم آشنايي كاربران از تداخل و تزاحم هاي استفاده همزمان تلفن همراه با وسايل ديگر مانند رايانه، ميكروفر، تلويزيون، استفاده از داروهاي خاص يا داشتن بيماري است.

او ادامه مي دهد: اثر سوء ميدان هاي الكترومغناطيسي به ويژه ميدان تلفن همراه به صورت فزاينده نقش تخريبي در بدن، ارگانيسم ها، بافت ها، سلول ها و ماكروملكول هاي حياتي مانند DNA، پروتئين ها و آنزيم ها خواهد داشت.

به گفته موسوي نبايد به تلفن همراه به عنوان وسيله اي بي خطر نگاه كرد و هر كس هر اندازه كه تمايل داشت از آن استفاده كند؛ بلكه كاربرد تلفن همراه بايد همانند مصرف دارو، محدود و كنترل شده و اصطلاحا داراي دوز مشخص باشد؛ به طوري كه يك فرد تنها ساعاتي از روز را مي تواند از تلفن همراه استفاده كند و پس از آن حق استفاده دوباره از آن را نخواهد داشت.استاد مركز تحقيقات بيوشيمي ــ بيوفيزيك دانشگاه تهران تصريح مي كند: مساله مهم ديگري كه بايد مورد توجه محققان قرار بگيرد، دوز مشخص استفاده از تلفن همراه براي مبتلايان به بيماري هاي گوناگون است؛ مثلا، ميزان استفاده از تلفن همراه در افراد ديابتي كه در برابر امواج آسيب پذيرتر از افراد سالم هستند، بايد متفاوت باشد.

● چه بايد كرد؟

از سال ۹۶ اين دلهره جهان را فراگرفت كه واقعا اين پرتوها چه بلايي سر ما مي آورند به كمك سازمان ملل، آژانس هاي ملي و منطقه اي و تحقيقاتي و سازمان بهداشت جهاني پروژه اي به اسم EMF يعني پروژه بين المللي فيلدهاي الكترومغناطيس تعريف كردند و نتيجه اين تحقيقات اين شد كه لازم نيست مردم بترسند، اما بايد احتياط كنند.كارشناس مسوول بهداشت پرتوها در وزارت بهداشت ادامه مي دهد: مثلا گفتند ما نتوانستيم ثابت كنيم تلويزيوني كه مردم ۵۰ سال از آن استفاده كرده اند، آيا مردم را به سرطان مبتلا كرد يا نه. اما بنا بر اطلاعات موجود، عقل سليم حكم مي كند خود را در معرض آن قرار ندهيم.

به گفته گوراني، تا مي شود نبايد از دستگاه هايي نظير تلويزيون يا تلفن همراه استفاده كرد اما اگر نمي توانيد بايد فاصله تان را از اين وسايل زياد كنيد و سعي كنيد بين خود و منبع انرژي مانع يا حفاظ ايجاد كنيد. هر پرتو حفاظ مخصوص خود را دارد، مثلا در راديولوژي ها مي گويند سرب كوبي كنيد. ديوار همه راديولوژي ها از سرب است. وقتي شما پشت ديوار هستيد فاصله تان از منبع خيلي كوتاه است، اما چون مانع داريد ترس نداريد. وي مي افزايد: تا جايي كه امكان دارد، استفاده نكنيم. اگر استفاده كرديم، تا جايي كه ممكن است از ما دور باشد، حالا كه نمي شود دور شود، تا جايي كه مي شود حفاظ ايجاد كنيم؛ يعني از تمركز انرژي به قسمت خاصي از بدن جلوگيري كنيم.مثلا يكي از حفاظ هاي تلفن همراه اين است كه هنگام صحبت، از پخش كننده صدا استفاده كنيم و در واقع سبب پراكندگي انرژي شويم. براساس منابع مطالعات و آمارهاي موجود در اين زمينه، سرطان هاي زيادي را به تلفن همراه ربط مي دهند.

منبع :http://www.pezeshkan.org/?p=21776

 

مسیر شما  : ایلیا سلامت مــقالات خود را از آسيب امواج مغناطيسي حفظ كنيد

کانال تلگرام بارداری موفق

کانال تلگرام بارداری موفق برای ورود به کانال تلگرام بارداری موفق، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

کانال تلگرام شرکت

telegram برای ورود به کانال تلگرام شرکت، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

پشتیبانی و فرم تماس