ایلیا سلامت

            هو ۱۲۱
iliasalamat
امواج به سقط جنين دامن مي‌زنند

موضوع پارازيت‌ها و امواج محيطي، مدت‌هاست كه نقل محافل شده. رشد سرسام‌آور ‌ام‌اس، گسترش بيماري‌هاي روحي- رواني، روند رو به رشد ناراحتي‌هاي مغز و اعصاب حتي براي كودكان و نوجوانان و سرانجام سقط‌هاي مشكوكي كه پزشكان زنان و زايمان به همين مساله نسبت مي‌دهند موضوع كم‌اهميتي به نظر نمي‌رسد كه بتوان به سادگي از كنارش گذشت.
چندي پيش برخي نمايندگان و وزيران نيز نگراني خود از اين موضوع را اعلام كردند. هرچند پس از اعلام اين موضوع هيچ وزارتخانه‌اي مسووليت اين كار را به عهده نگرفت و انگشت اتهام معترضان مخابرات را نشانه رفت، اما مديرعامل شركت مخابرات با رد اين اتهام، به صراحت مي‌گويد: ارسال پارازيت‌هاي ماهواره‌اي بسيار هزينه‌بر است و بودجه محدود شركت مخابرات اجازه ارسال اين پارازيت‌ها را به ما نمي‌دهد.
وي با بيان اين مطلب كه بلندترين دكل‌هاي شركت مخابرات ?? متر است، اما براي ارسال پارازيت‌هاي ماهواره‌اي به دكل‌هاي بسيار بلندي نياز است، اظهار مي‌كند: «فركانس‌هاي پارازيت‌هاي ماهواره‌اي داراي طول موجي بيش از يك گيگا هرتز است كه از سوي دستگاه‌هاي ديگري ارسال مي‌شود.»
فيضي هرچند اشاره‌اي به اين «دستگاه‌هاي ديگر» نمي‌كند اما با رد مشابهت خطرات ناشي از ارسال پارازيت‌هاي ماهواره‌اي با فركانس‌هاي آنتن‌هاي BTS مي‌گويد: «در حال حاضر آنتن‌هاي BTS بر بام بيشتر خانه‌ها نصب شده و مردم دغدغه چنداني نسبت به فركانس‌هاي اين آنتن‌ها ندارند اما در مورد پارازيت‌هاي ماهواره‌اي اين‌طور نيست.»
نمايندگان مجلس نيز به‌عنوان وكلاي مردم براي رفع مشكلات جسمي - رواني كه عده‌اي از پزشكان امواج محيطي را در آن بي‌تاثير نمي‌د‌‌‌انند، نارضايتي افراد را اعلام كردند، كه ازجمله آنان مي‌توان به مسعود پزشكيان، نماينده تبريز و عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي اشاره داشت كه خواهان بررسي جدي تاثيرات مخرب پارازيت‌ها در سلامت و روان انسان شد. دكتر انوشيروان محسني‌بندپي، نايب رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي نيز ديگر نماينده‌اي است كه با هشدار نسبت به تاثير مخرب امواج محيطي و مخابراتي بر سلامت روان شهروندان تهراني، ابراز نگراني كرد و وعده داد ازآنجا كه اعضاي كميسيون بهداشت نسبت به اين قضيه و سلامت جان و روان مردم حساسيت ويژه‌اي دارند، قضيه را پيگيري خواهند كرد.
وي ضمن اظهار تاسف از اينكه تاكنون هيچ تحقيق ميداني صورت نگرفته كه ببينيم اين امواج با توجه به ميزان ارسال‌شان چقدر مضر هستند، اعلام كرد: قرار است وزارت بهداشت در اين زمينه كار كارشناسي كند.

پارازيت‌ها؛ مضر يا بي‌ضرر؟
گيجي و خستگي، ناشنوايي مزمن، التهابات و سرطان‌هاي پوستي، خوني، نخاع و اختلالات هورموني (عقيم شدن مردان) و مشكلات باروري (در خانم‌هاي باردار) و همچنين سقط جنين ازجمله مواردي هستند كه كارشناسان از احتمال بروز آنها در انسان بر اثر اين امواج خبر مي‌دهند.
هرچند پيش از اين نگراني‌ها بيشتر درمورد امواج راديويي و تلويزيوني و امواج آنتن‌هاي BTS موبايل بود، اما حالا امواج ارسالي روي ماهواره‌ها نيز به موارد قبلي اضافه شده است.
نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي معتقدند چون كار علمي در اين زمينه صورت نگرفته نمي‌توان در اين زمينه با صراحت اعلام نظر كرد، چنانكه تاكنون مضر بودن آنها در هيچ كتاب يا مجامع و رفرنس‌هاي علمي مشاهده نشده تا بتوان با قاطعيت مضر بودن اين امواج بر سلامت انسان را اثبات كرد.
با اين حال سيداكبر رنجبرزاده عضو ديگر كميسيون بهداشت و درمان مجلس، چندي پيش به ايلنا خبر داده بود: «چنانچه استانداردها درخصوص استفاده از اين وسايل رعايت شود، ضرري ندارد و ماهواره، گوشي همراه و گيرنده‌ها اگر تحت نظارت دقيق وزارت اطلاعات باشند مشكلي ندارند، اما در محل‌هايي كه نظارتي وجود ندارد قطعا اين امواج با عوارض همراه است.»
زهره الهيان، نماينده تهران و متخصص زنان و زايمان نيز در پاسخ به پرسشي مبني بر تاثير امواج پارازيت بر زنان باردار و افزايش سقط جنين اظهار مي‌كند: «اگر آمار مستندي ارائه شود كه در ماه‌هاي اخير افزايش سقط جنين داشته‌ايم بايد به كميسيون بهداشت مجلس ارائه شود و مطمئنا قابل پيگيري است.»
وي همچنين در پاسخ به اينكه بايد منتظر ارائه آمار بود يا جلوي اين اقدام را گرفت، مي‌گويد: «هر اقدامي بايد براساس مستندات باشد. اگر هر نهادي آمار ارائه دهد قابل بررسي است.»

 

مسیر شما  : ایلیا سلامت مــقالات امواج به سقط جنين دامن مي‌زنند

کانال تلگرام بارداری موفق

کانال تلگرام بارداری موفق برای ورود به کانال تلگرام بارداری موفق، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

کانال تلگرام شرکت

telegram برای ورود به کانال تلگرام شرکت، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

پشتیبانی و فرم تماس