ایلیا سلامت

            هو ۱۲۱
iliasalamat
تاثير امواج موبايل بر مغز و بدن

پژوهشگران علوم پزشكي در موسسه ملي "سوء مصرف دارو" در مريلند آمريكا مي گويند نتايج تحقيقات آن ها نشان مي دهد انتشار امواج الكترومغناطيسي تلفن همراه مي تواند بخش هايي از مغز را كه در نزديكي گوشي قرار دارند تحريك كند و فعاليت آن بخش را افزايش مي دهد.

استفاده از تلفن همراه پيش تر نگراني هايي را ميان كاربران اين وسيله ايجاد كرده بود، به طوري كه بارها مسئله هايي درباره احتمال ايجاد تومورهاي مغزي در پي استفاده از تلفن همراه مطرح شد كه همين موضوع دانشمندان را به بررسي تاثير امواج الكترومغناطيسي اين وسيله روي مغز سوق داد، اما نتيجه عكسي از اين مطالعات به دست آمد.

مطالعات تازه محققان درباره تاثير استفاده از تلفن همراه، وجود هرگونه تاثير مخرب از اين وسيله را روي مغز رد كرد. اين مطالعات نشان مي دهد، امواج راديويي ناشي از استفاده از تلفن هاي همراه، بخش هايي از مغز را كه در نزديكي آنتن تلفن همراه قرار دارند، فعال تر مي كند. تا كنون نيز هيچ نشانه اي از آسيب ديدگي در اين بخش از مغز (نزديكي گوشي) با استفاده از تلفن همراه، ديده نشده است. محققان در اين آزمايش از47 داوطلب، اسكن مغزي گرفتند تا تغييرات گلوكزهاي متابوليسم شده مغز آنان را هنگام استفاده از گوشي تلفن همراه، بررسي كنند. محققان در پي اين آزمايش دريافتند 50 دقيقه مكالمه با تلفن همراه، متابوليسم گلوكز را در بخش هاي مغزي نزديك به گوشي تا هفت درصد افزايش مي دهد. مطالعات جديد محققان وجود هرگونه تاثير مخرب از اين وسيله را روي مغز رد كرد. اين مطالعات نشان مي دهد، امواج راديويي ناشي از استفاده از تلفن همراه، بخش هايي از مغز را كه در نزديكي آنتن تلفن قرار دارند، فعال تر مي كند.

تاثير امواج ناشي از گوشي و آنتن تلفن همراه بر بدن انسان

امواج گوشي و آنتن هاي تلفن همراه در زمره امواج فركانس راديويي قرار مي گيرند، به عبارتي اين محدوده مربوط به امواج غير يونيزه كننده است كه اثر تخريبي روي بافت هاي زنده نداشته و فقط منجر به افزايش دماي ناحيه اي از بدن مي شوند كه در معرض تابش قرار گرفته است.

ميزان امواج در نزديكي آنتن كمتر است

انرژي جذب شده در بدن ناشي از آنتن تلفن همراه، در نزديكي آنتن كمترين مقدار است و با دور شدن شخص تا فاصله 100 متري افزايش و سپس شروع به كاهش مي كند، از طريق ديگر با افزايش فاصله از آنتن، افزايش توان گوشي براي جلوگيري از كاهش كيفيت گيرندگي، توان ناشي از گوشي افزايش مي يابد.

تاثير امواج تلفن همراه بر كودكان

كودكان بيشتر در معرض خطر امواج تلفن همراه هستند. كودكان به علت سيستم عصبي در حال رشد و جذب انرژي بيشتر از ناحيه سر، بيشتر در معرض خطر امواج تلفن همراه هستند و بايد كودكان را از استفاده زياد از تلفن همراه برحذر داشت.

افرادي كه تنظيم كننده ضربان قلب در بدن دارند

افرادي كه تنظيم كننده ضربان قلب در بدن دارند با احتياط از تلفن همراه استفاده كنند. افرادي كه در بدن آن ها از قطعات كاشتني مانند تنظيم كننده ضربان قلب استفاده شده، ‌بايد محدوديت در استفاده از تلفن همراه و حضور در ميادين امواج فركانس راديويي داشته باشند، زيرا اين موارد كيفيت زندگي را تحت تاثير قرار مي دهد.

تاثير امواج تلفن همراه بر يادگيري و حافظه

استفاده از تلفن همراه ممكن است اثرات زيان آوري روي عملكردهاي اداركي انسان مانند حافظه و تمركز ايجاد كند، با اين وجود مطالعاتي كه تشعشعات امواج فركانس راديويي با سطح پايين را بر روي حيوانات بررسي كرده،‌ تاثيري برعملكردهاي اداركي گزارش نكرده است.

اثر موبايل بر گوش

اثر موبايل بر گوش انسان در دراز مدت به صورت احساس اصوات اضافي تاييد شده است. عموما توافق هايي بر اين امر وجود دارد كه انرژي فركانس راديويي باعث انبساط بافت هاي مغز مي شود كه ناشي از تغييرات حرارت كوچك اما سريع بافت ها است.

اين امر باعث ايجاد امواج فشاري مي شود كه از طريق جمجمه به گوش دروني فرستاده مي شود، جايي كه گيرنده هاي حساس صوتي در آن جا قرار دارند. به اين ترتيب، اثر حرارتي موبايل بر گوش انسان در دراز مدت وبه صورت احساس اصوات وز وز، ‌هيس هيس يا تق تق تاييد مي شود.

تاثير تخريبي موبايل بر سلامتي چشم

تاثير تخريبي موبايل بر سلامتي چشم انسان منتفي است بر اساس نتايج بررسي هاي علمي، تاثير تشعشعات ميدان هاي فركانس راديويي بر آغاز و رشد تومورهاي سرطاني ثابت نشده است.

جديدترين يافته هاي حفاظت در برابر اشعه فدرال آلمان نيز خطر پيشرفت سرطان در اثر امواج تلفن همراه را تاييد نكرده است،‌ همچنين تاثير تخريبي موبايل بر سلامتي چشم انسان منتفي اعلام شده است.

حرف آخر

عده اي بالا رفتن سوخت و ساز در سلول هاي مغزي را نشانه بدي دانسته و از آن به عنوان زمينه ساز ايجاد تومورها ياد كرده اند و عده اي ديگر اين افزايش سوخت و ساز را به "افزايش فعاليت" تعبير كرده و آن را مثبت در نظر گرفته اند.‏ ‏

حقيقت امر اين است كه كل اين ماجرا چيز چندان جديدي نيست و تنها درصد و آمار ارائه شده در تحقيق فوق است كه جديد به نظر مي رسد، قبلا هم طي تحقيقاتي اعلام شده بود كه امواج الكترومغناطيس موبايل مي توانند توسط پوست و بافت هاي مجاور جذب شوند و حرارت به صورت موضعي كمي بالا رود، اين بالا رفتن حرارت و افزايش جريان خون موضعي ناشي از آن مي تواند باعث افزايش مصرف انرژي و افزايش سوخت و ساز در سلول هاي مغزي ناحيه شود.

سازمان جهاني بهداشت از سال 1996 پروژه اي بين المللي را با نام پروژه ميادين الكترومغناطيس (EMF Project) آغاز كرده است كه در آن به جمع آوري شواهد مرتبط با تاثير امواج الكترومغناطيس در سلامت افراد مي پردازد، با اين حال اين سازمان اعلام مي كند كه تاكنون هيچ نشانه محكمي براي عوارض موبايل در سلامتي نيافته است و تنها مورد ثابت شده، افزايش ميزان سوانح رانندگي به دنبال استفاده از موبايل است (كه طبعا ربطي به امواج الكترومغناطيس ندارد) البته با توجه به اين كه بيشتر سرطان ها و تومورها روندي تدريجي دارند و گاه تا علامت دار و قابل تشخيص شدن آن ها ده ها سال طول مي كشد و از رواج تلفن همراه نيز كمتر از دو دهه مي گذرد، نمي توان به صراحت نقش امواج موبايل در شكل گيري چنين تومورهايي را رد يا تاييد كرد و بايد منتظر تحقيقاتي كه در سال هاي آينده انجام خواهند شد باشيم. ‏

فرآوري: معصومه آيت اللهي

 

مسیر شما  : ایلیا سلامت مــقالات تاثير امواج موبايل بر مغز و بدن

کانال تلگرام بارداری موفق

کانال تلگرام بارداری موفق برای ورود به کانال تلگرام بارداری موفق، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

کانال تلگرام شرکت

telegram برای ورود به کانال تلگرام شرکت، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

پشتیبانی و فرم تماس