ایلیا سلامت

            هو ۱۲۱
iliasalamat
خطرات پنهان امواج نامرئي براي كودكان

تلفن همراه امروز حتي در دورترين نقاط دنيا هم به وسيله امواج به خدمت انسان درآمده است و شاهد هستيم كه در روستاهاي دورافتاده هم اين وسيله به راحتي در دسترس انسان قرار گرفته است، اما هنوز فرهنگ استفاده از اين وسيله فقط در مواقع لزوم جا نيفتاده است.

به گزارش ايران، اغلب پزشكان بر اين باورند كه استفاده بيش از اندازه تلفن همراه پيامدهاي فيزيكي جبران‌ناپذيري دربردارد كه بهتر است از اين وسيله در طول شبانه روز كمتر استفاده شود.
بايد توجه داشت استفاده بيش از اندازه تلفن همراه خطرات بيشتري بر روي كودك و نوجوان در حال رشد دارد.

امواج خطرناك

برخي تحقيقات نشان مي‌دهد، استفاده مداوم از تلفن همراه بر سيستم فيزيكي مغز كودك اثر دارد.

دكتر مهدي صمدي متخصص مغز و اعصاب در اين‌باره مي‌گويد: امواج تلفن همراه بخصوص بر كودكاني كه تحريك‌پذيري سلول‌هاي مغز آنها بيشتر است اثر منفي دارد.

در بازار گوشي‌هاي متنوع وارداتي برخي از تكنولوژي پائيني برخوردار بوده و رعايت نكات استاندارد در اين وسيله ديده نمي‌شود.

ساختار اين گوشي‌ها به‌گونه‌اي است كه امواج بيشتري از آن ساطع مي‌شود و در نتيجه امواج مستقيماً روي سلول‌هاي مغز تأثير مي‌گذارد.

بنابراين بازي با اين وسيله براي كودك عوارضي مانند كم خوابي، استرس، كم‌اشتهايي، تومورمغزي و خطر ناباروري را درپي دارد.

اما گذشته از خطرات تلفن همراه استفاده از اين وسيله ارتباطي كودك را دچار اختلالات تربيتي و اخلاقي كرده و ذهن او را درگير مي‌كند. بخصوص مادراني كه مشغله كاري دارند و هنگامي كه كودك شروع به بي‌قراري مي‌كند فوراً اين وسيله را به عنوان ابزاري كه او را ساكت نگه دارد به راحتي در اختيار او قرار مي‌دهند.

دكتر الهه شفاعي روانشناس و استاد دانشگاه در اين زمينه مي‌گويد: استفاده مستمر از تلفن همراه براي كودكان و نوجوانان زير 16سال منجربه اختلالات رفتاري در كودك مي‌شود.
اين والدين هستند كه به او مي‌آموزند كه الزاماً هرآنچه را كه مي‌خواهد در مقابل گريه و پرخاشگري دريافت كند زيرا والدين فرصتي به منظور ريشه‌يابي و يافتن علل انجام رفتارهاي ناپسند كودك نداشته و هرچه كودك مي‌خواهد در اختيار او قرار مي‌دهند تا ساكت بماند.
لذا اين مشكل تربيتي از ناحيه خود والدين است و بايد آن را ريشه‌يابي كرده و مورد بررسي قراردهند.

به هر حال درگيري‌هاي ذهني والدين زياد است و آنان را از راه درست و اخلاقي باز مي‌دارد در مقابل خواسته‌هاي كودك كه سعي مي‌كند با جيغ و فرياد هرچيزي را از والدين خود بخواهد و اگرآنها در اختيار او قرار دهند در واقع يك شيوه تربيتي نادرست را به او ياد مي‌دهند.
در نتيجه كودك شرطي بار آمده و هرچيزي را با استفاده از شيوه زورگويي دريافت مي‌كند.
در نهايت امروز تلفن همراه، فردا وارد شدن به سايت‌هاي اينترنتي غير مجاز و در آينده با مشكلات متعددي روبرو خواهند شد.

اين روانشناس ادامه مي‌دهد؛ متأسفانه سيستم تربيتي نادرستي در برخي خانواده‌ها اعمال مي‌شود.

در برخي از خانواده‌ها فرزندان چون هر آنچه را كه مي‌خواستند بدست آورده‌اند ديگر هيچ چيزي آنان را راضي نمي‌كند چرا كه هرچه مي‌خواستند بدون زحمت بدست آورده‌اند.

عوارض و مدت زمان استفاده

دكتر مهدي صمدي متخصص اعصاب و روان در مورد استفاده تلفن همراه توسط والدين مي‌گويد: والدين از زماني كه وارد خانه مي‌شوند بهتر است تلفن همراه خود را خاموش كنند و به جاي تلفن همراه در مواقع ضروري از تلفن ثابت استفاده كنند.

تلفن همراه را بخصوص از دسترس اطفال دور نگهدارند. در مواقعي كه نمي‌توانند مانع استفاده كودك شوند، از هدفون استفاده كنند. زيرا امواج تلفن همراه ناخودآگاه با سرورهاي مخابراتي در تماس است و مدام با آن سروكار دارد.

بنابراين توصيه مي‌شود استفاده طولاني‌مدت حتي زماني كه در اتومبيل شخصي خود هستند را به زمان كمتري محدود كنند تا از دريافت اين امواج و تأثير آن بر سلول‌هاي مغز در امان بمانند.
تا جايي كه ممكن است تلفن همراه را از خود دور نگهدارند. اين متخصص اضافه مي‌كند، ازجمله عوارض استفاده بيش از حد از تلفن همراه كم‌اشتهايي، اختلالات عصبي و چشم درد است.

محققان معتقدند بيش از 30 دقيقه در طول روز نبايد در معرض امواج تلفن همراه قرار گرفت. حتي در مكان‌هايي كه افراد زيادي در آنها قرار دارند از خطرات اين امواج در امان نيستند زيرا اين امواج نه تنها به شخص استفاده كننده آسيب نمي‌رساند بلكه فركانس دريافتي مي‌تواند براي سايرين مضر باشد.

اختلالات رفتاري

دكتر الهه شفاعي روانشناس مي‌گويد: بهتر است مادران بجاي پرداختن به دغدغه‌هاي كاري و فكري زمان بيشتري را به فرزندان خود اختصاص دهند.
هنگامي كه كودك شروع به ناآرامي مي‌كند علل ناآرامي كودك را پيدا كرده و درصدد رفع آن برآيند.

به كودك اجازه ندهند كه تلفن همراه را با خود به مدرسه ببرد. بايد توجه داشت، در هر صورت نمي‌توان او را از كاركردن با اين وسيله منع كرد اما مي‌توان او را همگام با تكنولوژي كنترل شده پيش برد. استفاده بي‌رويه از تلفن همراه، بلوتوث و پيام كوتاه و... ذهن كودك را درگير مي‌كند. گذشته از عوارض فيزيكي آن عوارض تربيتي و اخلاقي آن براي كودكان به مراتب خطرناكتر است.
اين روانشناس اضافه مي‌كند، دختران و پسران در سنين زير 16سال در دوران بلوغ هستند و به مراقبت بيشتري به لحاظ استفاده از اينگونه وسايل نياز دارند. صرفاً تلفن همراه را به عنوان سرگرمي نمي‌بايست در اختيار كودك يا نوجوان قرار داد.

در اين مورد والدين و بخصوص مادران مسئول فرزندان خود هستند. سكان تربيت فرزندان يك خانواده دردست مادراست.

بنابراين او مي‌بايست با اقتدار مادرانه خود از انحرافات فكري كه ممكن است در آينده گريبان فرزندش را بگيرد جلوگيري كرده و بيشتر به او توجه كند و استفاده صحيح و در مواقع لزوم را به او آموزش دهد.

 

 

مسیر شما  : ایلیا سلامت مــقالات خطرات پنهان امواج نامرئي براي كودكان

کانال تلگرام بارداری موفق

کانال تلگرام بارداری موفق برای ورود به کانال تلگرام بارداری موفق، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

کانال تلگرام شرکت

telegram برای ورود به کانال تلگرام شرکت، روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

پشتیبانی و فرم تماس